
Projekt Coffee House
https://web.facebook.com/Coffeehousetorun/
Jest częścią programu ośrodków uzależnień Teen Challenge. W III kwartale 2015 roku, po odbytych szkoleniach, podpisaliśmy porozumienie na mocy którego zostaliśmy oficjalnie Oddziałem Coffee House Toruń.
Zapraszamy do finansowego wspierania projektów
Punkty konsultacyjne
Motywacja i profilaktyka
Świadczenie pomocy psychologicznej i terapeutycznej dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz członków ich rodzin. Wspieranie rodzin z problemem alkoholowym, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu ich członków, wspieranie rodziców i opiekunów w realizacji funkcji wychowawczo-opiekuńczej przy współpracy z innymi podmiotami (szkołami, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, ośrodkami pomocy społecznej, itp.) oraz tworzenie systemu wsparcia dla dorosłych dzieci alkoholików poprzez prowadzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień. Osoba uzależniona korzysta z poradnictwa Punktu Konsultacyjnego (motywowanie do leczenia, kierowanie do ośrodków resocjalizacyjnych, grupa wsparcia, kontakt z psychologiem, psychiatrą, prawnikiem). Rodzina osoby uzależnionej może otrzymać pomoc terapeuty uzależnień, psychologa, pracownika socjalnego, grupy wsparcia dla rodziców lub skorzystać z programu „Szkoła dla rodziców i Wychowawców” a rodzeństwo może korzystać codziennie z Klubu Środowiskowego dla dzieci.
Uzależnienia behawioralne
Oprócz służby uzależnionym od narkotyków, alkoholu i dopalaczy, chcemy nieść pomoc również osobom, które zmagają się z anoreksją, bulimią (także młodzież) czy jakimikolwiek innymi kompulsywnymi zachowaniami. (takie jak np. uzależnienie od internetu, hazardu, zakupów, seksu, pracy itp.)
Opis zadania publicznego:
NIESIENIE WSZECHSTRONNEJ POMOCY LUDZIOM UZALEŻNIONYM W WYJŚCIU Z NAŁOGU I W POWROCIE DO ŻYCIA W SPOŁECZEŃSTWIE, WZBUDZANIE MOTYWACJI DO LECZENIA ODWYKOWEGO, KSZTAŁTOWANIE POCZUCIA ODPOWIEDZIALNOŚCI OSOBY UZALEŻNIONEJ ZA SIEBIE I ZA NAJBLIŻSZYCH, OTOCZENIE OPIEKĄ I TROSKĄ RODZIN OSÓB UZALEŻNIONYCH, UDZIELANIE WSPARCIA ORAZ ZACHĘCANIE DO WYTRWANIA PRZY OSOBIE UZALEŻNIONEJ W JEJ ZMAGANIACH Z NAŁOGIEM, NIESIENIE POMOCY SOCJALNEJ, TERAPEUTYCZNEJ ORAZ DUCHOWEJ OSOBOM UZALEŻNIONYM I ICH RODZINOM.
Dedykowany jest do następującej grupy społecznej:
OSOBY UZALEŻNIONE GŁÓWNIE OD ALKOHOLU I NARKOTYKÓW I ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH, ICH RODZINY ORAZ BEZDOMNI, OSOBY WYKLUCZONE SPOŁECZNIE I ZAGROŻONE WYKLUCZENIEM. OSOBY CHORE NA BULIMIĘ I ANOREKSJĘ.
Punkt Konsultacyjny Coffee House prowadzony przez zespół Toruńskiej Fundacji Rozwoju „Wszystko Jest Możliwe” oraz naszych przyjaciół – ul. Waryńskiego 19 w Toruniu to:
– Dni Nowej Szansy w Toruniu
– Jadłodzielnia
– streetworking na ulicach Torunia
– ok. 100 plakatów na boksach śmietnikowych informujących o pracy punktu CH w Toruniu
– grupa wsparcia przy posiłku co tydzień w piątki
– grupa dla kobiet raz w miesiącu
– grupa „12 kroków do wolności” co tydzień w środy
– zdjęcia do dokumentów tożsamości
– goście specjalni: wizyty i relacje byłych przestępców i alkoholików czy narkomanów
– inspirujące wieczory filmowe na dużym ekranie
– pomoc w dotarciu do ośrodka odwykowego i przygotowaniu się
– akcja zimowa „pomóż bezdomnemu”
– wigilia dla bezdomnych
– tenis stołowy
– konsultacje indywidualne dla uzależnionych i współuzależnionych
– wspólne wyjazdy grupą poza miasto
– docieranie do melin z kawą i kanapkami
– profilaktyka uzależnień
– współpraca z ośrodkami uzależnień i noclegownią
– współpraca z AA
– dialog motywacyjny i nawiązywanie relacji
– pomoc duchowa i modlitwa dla chętnych
– drobna pomoc prawna
– drobna pomoc w wymianie odzieży oraz zakupie koniecznych lekarstw i załatwianiu urzędowych formalności, w przeprowadzce lub stanięciu na własne nogi
– doraźna pomoc medyczna i sporadycznie obcinanie włosów dla uczestników (po spotkaniu)
Program Coffee House Toruń
Cele i sposoby działania Coffee House
Motto zaczerpnięte z Biblii:
A gdy Jezus siedział w domu za stołem, wielu celników i grzeszników
przyszło, i przysiedli się do Jezusa i Jego uczniów (Mat.9:10)
Program Coffee House
Program COFFEE HOUSE, który proponuje Misja TEEN CHALLENGE znany jest w Europie już od wielu lat, a w Portugalii nawet od ponad 20. Mamy przekonanie, że jest to zadanie powierzone glownie osobom wierzącym ale nie tylko… Zainteresowanym chcielibyśmy zaszczepiać wizję aktywnego poszukiwania i pomagania ludziom potrzebującym pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z problemem uzależnienia.
Wychodzimy aktywnie do tych, którzy zarówno w oczach świata, jak i często w swoich własnych, są wyrzutkami. Wiemy, że Jezus będąc tu na ziemi nigdy takich ludzi nie pomijał. COFFEE HOUSE to duchowa i społeczna służba na rzecz tych, którzy są z dala od normalnego życia, są osamotnieni i zagubieni, nie rzadko bez domu. Jesteśmy pewni tego, ze angażując wiarę w Boga, która wzmacnia proces leczenia, jest to możliwe do naprawienia.
Program COFFEE HOUSE to proste narzędzie pomocne w docieraniu do ludzi uzależnionych, bezdomnych, i wszystkich innych potrzebujących pomocy. Główną myślą jest to aby każdy uważający sie za chrzescijanina mógł wyjść na zewnątrz i poszukać tych ludzi wcześniej, nie czekając aż oni sami przyjdą i o tę pomoc poproszą.
Działający COFFEE HOUSE staje się jednym z ogniw dłuższego łańcucha pomocy w systemie proponowanym przez Misję TEEN CHALLENGE:
COFFEE HOUSE > OŚRODEK KRYZYSOWY > OŚRODEK > HOSTEL > SPOŁECZEŃSTWO/KOŚCIÓŁ
COFFEE HOUSE jako pierwsze ogniwo tego łańcucha działa w sferze budowania motywacji do leczenia, czy też szerzej motywacji do zmiany swojego życia.
Co to jest Coffee House?
To grupa ludzi, którzy w swoich sercach noszą brzemię pomocy ludziom uzależnionym, potrzebującym, bezdomnym, ubogim, ginącym… Program Coffee House to proste, dynamiczne i praktyczne narzędzie, które pomoże im to powołanie realizować.
To aktywne docieranie do ludzi uzależnionych w ich własnych środowiskach, w domach, na ulicach, na dworcach… (także streetworking) Idziemy by poszukiwać takich ludzi, dać im przesłanie nadziei, która mogą odnaleźć w Jezusie Chrystusie.
To organizowanie stałych spotkań w kameralnych, pełnych zaufania grupach, przynajmniej raz w tygodniu, aby rozmawiać z osobami uzależnionymi. Wypić wspólnie kawę, zjeść kanapkę, dzielić się z nimi Dobrą Nowiną, budować relacje i motywować do leczenia oraz zmiany życia.
Cele służby Coffee House:
1. Dotarcie do potrzebujących /informacja, spotkania, wskazywanie nadziei, grupa wsparcia)
2. Wprowadzenie człowieka w proces osobistej i duchowej przemiany oraz wspomaganie tego procesu /czytanie Pisma Św., książek. Dla chętnych grupa wsparcia lub modlitwa i udział w wybranej wspólnocie/
3. Dbałość o zdrowie i zdrowe odżywianie
4. Zachęta do unikania źrodła problemów, do rozwoju osobistego i pracy nad sobą.
5. W razie konieczności, budowanie motywacji do leczenia i pomoc w wysłaniu takiej osoby do Ośrodka Uzależnień
6. Pomoc w wyrobieniu utraconych dokumentów a także pomoc specjalistyczna (terapeutyczna, prawna, lekarska, itp)
7. Dotarcie do rodzin i współdziałanie z rodziną uzależnionego zarówno w fazie budowania motywacji jak i w czasie jego pobytu w Ośrodku.
Coffee House w Polsce i na świecie.
Coffee House – są to punkty przyjęciowe, konsultacyjne, skupiające grupy osób, które udzielają bezpośredniej pomocy uzależnionym, a także wspierających potrzebujących w załatwianiu formalności przy ubieganiu się o miejsce w ośrodku stacjonarnym.
Każdy z punktów zajmuje sie zapraszaniem osób potrzebujacych na specjalnie spotkanie zorganizowane 1-2 razy w tygodniu. Nabór odbywa sie najcześciej na ulicach, w parkach, na dworcach. Jest to spotkanie w wynajętym lokalu, gdzie mogą sie ogrzać, napić herbaty, kawy i porozmawiać na temat nurtujących ich problemów związanych z nałogiem oraz otrzymać życiowe wskazówki, merytoryczną i praktyczną pomoc.
Teen Challenge – jest ewangelicznym programem terapeutycznym i siecią chrześcijańskich centrów socjalnych i ewangelizacyjnych. Jest to 12-18 miesięczny program skierowany do narkomanów, alkoholików, członków gangów, prostytutek i ludzi z problemami kontrolującymi życie.
Teen Challenge zostało założone w 1958 r. przez pastora David Wilkersona, który pracował wśród młodzieży i ludzi z marginesu społecznego w Nowym Jorku.
Do 2004 r., Teen Challenge wzrosło do liczby 173 programów i wielu ośrodków ewangelizacyjnych w Stanach Zjednoczonych a także do 241 ośrodków w 77 innych krajach.
Obecnie w Polsce działają dwa ośrodki Teen Challenge: w Broczynie, oraz filia w Łękini. Oprócz wymienionych ośrodków istnieje również Ośrodek Kryzysowy w Winiarczykówce dla osob 50 +, kilka punktów oraz sieć tzw. Punktów Konsultacyjnch (CoffeeHouse’ów)

Koordynator Coffee House Toruń
koordynator projektu Coffee House
Marcin Gryga
+48 792 187 754
fundacja@wszystkojestmozliwe.org
a) możesz napisać do nas
b) możesz zadzwonić do naszego koordynatora:
c) możesz spotkać się z naszym koordynatorem na cotygodniowych spotkaniach CH:
odbywają się w piątki, godz. 18-ta, ul. Waryńskiego 19.

